ילדי קוד"א

"ילד של הורים חרשים הוא ילד שמנהל את הבית", אומר הרב נחום אורנבך, מנהל קבוצת התמיכה לילדים בריאים, בני הורים חרשים, מטעם "שמעיה", מוסד לליקויי שמיעה, "הילד הזה יכול להיות בן חמש או בן שמונה, הוא מקבל טלפונים ומעביר להוריו את המסרים שאנשים ביקשו להעביר. הוא מסדר להם תורים לרופאים ומתאם מועדי פגישות. הוא מלווה את ההורים למקומות ציבוריים שבהם יקשה על ההורים להביא את עצמם, והוא זה שצריך להעביר את תגובותיהם הנזעמות, הנדהמות,  הכואבות או הכועסות ולצעוק על אנשים במקום ההורים.
ילדים להורים שאינם שומעים מתבגרים בטרם עת, חווים ילדות כאובה ועמוסה מאד, הם לא משוחררים ויש עליהם עול תמידי.
מעבר לכך, לפעמים ילדים מתביישים ללכת מלווים בהוריהם, במיוחד כשההורים נוהגים בחוסר טקט שמקורו בהעדר השמיעה. טבעי מאד שילדים כאלו יפתחו בעיות רגשיות, שחייבות לקבל מענה וטיפול".
במה אתם מתמקדים בקבוצות התמיכה שלכם?
"לליקויי שמיעה יש בעיות תפקודיות במשפחה". אומר הרב אורנבך "הילדים קולטים בבית דפוסי התנהגות שאינם מקובלים בחברה הרגילה, שאליה הם שייכים. החרשים לא יודעים לתקשר נכון עם בני החברה הבריאה ומתקשים להעביר בצורה ראויה את המסרים אותם הם רוצים להביע.
בקבוצות התמיכה שלנו יש התמקדות בתקשורת, מה לא נכון לעשות, מה כן לעשות, נותנים להם הדרכה לתקשורת נכונה כדי שיקל עליהם להשתלב בחברה שבה הם נמצאים.
בנוסף, אנחנו מתמקדים במישור הרגשי, מלמדים את הילדים איך לקבל את ההורים, למרות המגבלה והשוני, ומסייעים להם להתמודד עם הקשיים הרגשיים".
איך עושים את זה?
"בדרכים חוויתיות, שינעמו לילדים ויגרמו להם לרצות לבוא שוב ולשתף פעולה. אנחנו מביאים לפניהם סיטואציות מהחיים, מנתחים איתם ביחד את דרכי ההתנהגות הנכונה, מסבירים מדוע לא נכון להתנהג אחרת, יש שיחות מעמיקות והרבה שיתוף מצד הילדים. בנוסף, יש לנו קורסי נגרות, מקהלה ופעילויות חויתיות נוספות, שמאפשרות לילדים להפתח בהזדמנויות ובמסגרות קצת שונות".
מה גרם לכם להקים קבוצות תמיכה לילדים הבריאים?
"קבוצות תמיכה וסיוע לחרשים בעצמם, כבר יש לנו. גם בחורים ונשים נשואות משתתפים בקבוצות תמיכה נפרדות. היות ואנחנו מתעסקים עם לקויי שמיעה מגיל אפס עד מאה עשרים, ראינו כמה חיוני הדבר. דיברנו על הקמת קבוצות התמיכה היחודיות הללו במשך זמן רב ולפני יותר משנה הצלחנו להביא את הרעיון מהכוח אל הפועל".
ואתם רואים שינוי?
"בהחלט. רואים שינוי לטובה וזה מה שנותן לנו את הכח להמשיך, למרות הקשיים. זה אפילו לא ממומן עדיין והבעיות הכלכליות מעיקות, אבל כשאנחנו רואים כמה זה חשוב וחיוני לילדים, אנחנו יודעים שחייבים להמשיך".